Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zoufalé manželky

Jsou to ženy v domácnosti, které žijí v domcích na předměstí. Jejich životy jsou na první pohled dokonalé. Na druhý pohled už se to tak nezdá. Podvody, lži, žhářství a... mrtvoly.


Je to zajímavá shoda okolností. V neděli večer odvysílala televize Nova první díl seriálu Ztraceni a hned druhý den běží na konkurenční Primě Zoufalé manželky. Tyto dva seriály totiž před třemi lety vzkřísily americkou stanici ABC, jež je začala současně vysílat, a v souvislosti s nimi se také mluví v o začátku "zlatého věku televize". Zatímco ze Ztracených se stal kult u fanoušků sci-fi a mystéria, Zoufalé manželky se velmi záhy staly kulturním fenoménem a nedílnou součástí popkultury. Když scénář k pilotní epizodě nabízel Marc Cherry všem velkým celoplošným americkým stanicím a dokonce i několika kabelovým (včetně HBO), všichni ho odmítli, protože si mysleli, že taková show nemůže mít úspěch. Jak si asi teď trhají veškerý zbytek vlasů na hlavě.

Mary Alice Young (Brenda Strong) byla skvělá matka, manželka i kamarádka. Usměvavá, měla hezký dům, hezkého syna i manžela. Jednoho krásného slunečného dne připravila pro svou rodinu výživnou snídani, ustlala postele, poklidila, natřela plot, zaskočila do čistírny - prostě jako každý jiný den. Potom naprosto klidně vešla do šatníku a vyndala z něj krabici, ve které ležela pistole. Tu si přiložila ke spánku a stiskla spoušť. Mary Alice Young spáchala sebevraždu. Naprosto nečekanou, naprosto nesmyslnou. Proč něco takového udělala? Jaký k tomu měla důvod? Přesně takové otázky se honí hlavami jejích čtyř kamarádek - Susan Meyer (Teri Hatcher), Lynette Scavo (Felicity Huffman), Bree Van De Kamp (Marcia Cross) a Gabrielle Solis (Eva Longoria). Všechny jsou ženy v domácnosti, žijící ve stejné ulici na předměstí jednoho amerického města. Všechny žijí podobný život jako Mary Alice Young. Dopracují se snad také do fáze, kdy budou nuceni přiložit si k hlavě pistoli? A nestojí za sebevraždou jejich kamarádky něco mnohem temnějšího?

Zoufalé manželky jsou seriálem, který velmi podivně kombinuje hned několik žánrů a překvapivě to všechno pohromadě neuvěřitelně funguje. Ve své podstatě jde o klasickou americkou soap operu, kde jsou manželky podvádějící své muže, mrchy jako vystřižené z Esmeraldy nebo Merlose Place a hezcí exotičtí muži a ženy připomínající modelky. To vše je ale skvěle zkombinováno s dramatem, tajemnou detektivní zápletkou a satirickou komedií. Od prvních chvil je jasně vidět, že se Zoufalé manželky vlastně neberou příliš vážně. Na začátku se zabije jedna z hlavních postav, a ta pak komentuje veškeré další události formou voice-overů. A rozhodně si nebere servítky. Stačí, když nám představuje hlavní postavy - "Gabrielle pracovala jako modelka. Měla ráda bohatá jídla a bohaté muže. Carlos, který obchodoval s podniky, ji požádal o ruku na třetím rande. Když se po jeho tvářích valily slzy, podlehla jeho kouzlu. Později zjistila, že se mu to stává pokaždé, když uzavře nějaký velký obchod."

Sarkastické a cynické komentování událostí, vyjadřování skrytých pocitů zobrazovaných postav - to se stalo téměř poznávacím znakem Zoufalých manželek. Takže zatímco čtveřice hlavních hrdinek často řeší problémy jako z podřadných vztahových seriálů Aarona Spellinga, jejich neustálé komentování si z nich vlastně dělá dost legraci. Ovšem, i když se Gabrielle neustále snaží před svým manželem skrýt důkazy, že ho podvádí s jejich zahradníkem, Bree dělá všechno pro to, aby ji neopustil manžel a Susan zažívá jeden trapas za druhým při balení nově nastěhovaného souseda, pořád se nad nimi vznáší otázka, proč se vlastně zabila jejich kamarádka. Do klasického vztahového syžetu se tedy vkrádá tajuplná detektivní zápletka, jež vskutku nečekaně košatí a my postupně zjišťujeme, že žádná z těch na první pohled hodných hospodyněk nemá čistý štít a schovává doma ve skříni pár kostlivců.

Ačkoliv není formát seriálu zrovna jedinečný a podobný způsob vyprávění už tu několikrát byl (např. u nás samozřejmě naprosto neznámý Wonderfalls atd.), působí velmi osvěžujícím způsobem. Režiséři si rádi hrají se střihem (Mary Alice Young se zastřelí a následuje vtipný střih na rozlitý kečup), komentáře se mnohdy prolínají i do obrazu a Mary Alice Young tak někdy říká věty za postavy, které pouze beze slova otevírají ústa. Sem tam vidíme i vtipné vzpomínky na minulost, které se sice možná neodehrály tak, jak je vidíme na obrazovce, ale alespoň si je tak představuje Mary Alice Young, která nám posmrtně všechno vypráví.

Zoufalé manželky jsou seriálem určeným rozhodně spíše pro ženské publikum, už třeba jen proto, jak dokázaly do příběhu zařadit všechny prototypy domácích puťek (žena, která nezvládá své zlobivé děti; žena, která má bohatého muže, ale ten si jí moc nevšímá; žena, která chce být tak dokonalá, až se všechno kolem ní hroutí atd.). Avšak na druhou stranu, tvůrci do nich schválně zařadily i onu detektivní tajemnou zápletku, která nás nutí sledovat seriál dál, abychom věděli, co se z toho vyvrbí. A jak postupně zjišťujeme, mají v rukávu pěknou spoustu trumfů.